Popularne wpisy

Powitanie

Witam na nowej stronie dotyczącej darta - DART na START. Poprzednia ...

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Historia darta

Szukając informacji o historii darta trafiłem na wiele naprawdę ciekawych informacji, czasem nawet sprzecznych. Niemniej będę się starał zebrać wszystkie najciekawsze i najważniejsze informacje tak, by historia darta nie stanowiła już tajemnicy

Początki darta

Są dwie główne hipotezy dotyczące genezy popularnych “rzutek”.

– pierwsza z nich jest taka, że wszystko zaczęło się od tego, że ktoś zaobserwował, że idealnie na tarczę do której można by było rzucać nadają się spody od beczek do wina.

– kolejna hipoteza mówi, że pierwowzór tarcz stanowiły pnie drzew. Jest to dosyć logiczne i możliwe, ponieważ słoje drzew mogły tworzyć kolejne, mniejsze pola stanowiące większe wyzwania dla graczy.

W każdą z tych historii zamieszani są zwykle “nudzący się pomiędzy bitwami wojownicy”, którzy nie wiedząc co ze sobą zrobić, relaksowali się przy takiej właśnie grze.

Dart wchodzi do miast

Faktem jednak niepodważalnym jest to, że dart w końcu trafił do miast, gdzie stał się grą typowo pubową, którą jest do dzisiaj. Kolejną rzeczą bezsprzeczną jest to, że sport ten upowszechnił się w Europie – w Wielkiej Brytanii. Do gry nie potrzeba było wiele. Sprawne, dobrze wbijające się rzutki i tarcze tworzone przez stolarzy, którzy upatrzyli w tym swoją szansę na biznes.

Brian Gamlin

Jasną sprawą jest to, że tarcza zawsze nie wyglądała tak samo jak dzisiaj. Ówczesna numeracja to zasługa Briana Gamlina, który ustalił ją w taki sposób, by w zamyśle, karać w maksymalny sposób niedokładność graczy, a dzięki temu ograniczyć losowość tej gry do minimum.