Popularne wpisy

Powitanie

Witam na nowej stronie dotyczącej darta - DART na START. Poprzednia ...

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Istnieje kilka powszechnie znanych rodzajów gier w darta. Najbardziej popularne jest ?klasyczne? 501, ale są też inne gry.

1001, 701, 501, 301 to typowe gry darterskie. Zasadniczo polegają na zdobywaniu punktów od liczby początkowej do zera. Mając na końcu do rzucenia np. 18 punktów, zawodnik musi rzucić dokładnie 18. W wypadku rzucenia liczby większej, traci się kolejkę, a nasz ?stan konta? pozostaje niezmieniony.
Istnieje wiele odmian tychże gier. Oto niektóre z nich:

  • double out ? ostatni rzut musi trafić w pierścień, gdzie wynik mnożony jest przez 2. Jeśli więc gracz potrzebuje rzucić 12pkt., musi trafić pole D6.
  • double in ? pierwszy rzut musi trafić w pole podwójne. Wszystkie punkty zdobyte przed takim rzutem nie są liczone.
  • double in + double out ? pierwszy i ostatni rzut musi trafić w pole podwójnie punktowane
  • masters ? ostatni rzut musi trafić w pole podwójne lub potrójne.

jest grą, polegającą na zdobyciu w określonej liczbie kolejek jak największej ilości punktów. Inną odmianą tej gry jest rzucanie tak długo, aż jeden z graczy osiągnie (albo przekroczy) 1000 pkt.

Zegar (ang. ?Round The Clock?) to gra, używana najczęściej do urozmaicenia treningu. Pozwala ćwiczyć umiejętność celnego trafiania we wszystkie pola znajdujące się na tarczy, co jest ogromnie ważne przy kończeniu niektórych gier. Polega ona na jak najszybszym rzuceniu kolejno wszystkich numerów na tarczy, rozpoczynając od 20 do 1 i środka lub odwrotnie, od 1 do 20 i środka.

Shanghai to gra polegająca na trafieniu w jednej kolejce pól: pojedynczego, podwójnego i potrójnego z tego samego sektora. Czyli np. wybieramy sektor 12, tak więc musimy rzucić ?czyste? 12, D12 i T12. Który z graczy uczyni to pierwszy – wygrywa.

Eliminator to drobna modyfikacja najpopularniejszych gier (1001, 701, 501, 301), z tym, że kiedy jeden gracz wyrówna wynik drugiego (np. jeden ma 305pkt. i drugi gracz rzuci i po swojej kolejce również ma 305pkt.) punkty tego pierwszego wracają do stanu z początku gry.

Oczywiście jest też wiele innych odmian gry w DARTA i ciągle powstają nowe, czyniąc tą grę tak interesującą i dynamiczną.