Popularne wpisy

Powitanie

Witam na nowej stronie dotyczącej darta - DART na START. Poprzednia ...

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Dart w XX wieku

Na początku XX wieku, w angielskim mieście – Leeds została wydana decyzja sądu, która zakazała gry w ten sport, argumentując to w ten sposób, że jest to gra losowa. Sędziowie uznali, że nie ma żadnej relacji pomiędzy umiejętnościami, a sukcesem w tej grze.

Sędziowie grają w darta

Wiąże się z tym zabawna anegdota. Otóż właściciel pubu, który prawdopodobnie zwał się “Foot” w sądzie dowodził tego, że dart nie jest grą losową. Podobno umieścił w sali rozpraw tarczę do gry, zaprosił sędziów do rozgrywki po czym rzucił trzy razy 20. Oczywiście, żaden z sędziów nie powtórzył tego wyczynu i w ten dosyć humorystyczny sposób praktycznie udowodniono, że dart nie jest grą losową.

Od tamtego czasu dart był bardzo popularną grą pubową. Bardzo często odbywały się rozgrywki pomiędzy różnymi pubami.

W 1927 r. “The News of the World” – brytyjska gazeta zorganizowała pierwsze oficjalne zawody w darta.

W latach sześćdziesiątych została utworzona: “The National Darts Association of Great Britain” ( z ang. Narodowe Stowarzyszenie Darta w Wielkiej Brytanii), która wywarła olbrzymi wpływ na tą dyscyplinę, dzięki jej popularyzacji oraz uregulowaniu reguł gry.

Przełomowe było założenie w 1976 roku The World Darts Federation ( z ang. Światowa Federacja Darta), która zszeszała początkowo 15 krajów. Dziś organizacja ta zrzesza aż 51 państw.